Wiosennie, przyjemnie
- Wiola Iwanicka
- 14 kwi 2020
- 2 minut(y) czytania
Kochane moje słoneczka! Serdecznie witam Was po świętach :) Jak już doskonale wiecie przez kolejne parę lekcji będziemy tylko siebie "czytać", ale wierzę, że damy radę!
Przypomnijmy sobie lekcje, które odbywały się przed naszą przerwą świąteczną, czyli instrumenty perkusyjne. Otwórzmy podręcznik na stronie 79 i przeczytajmy trzy ostatnie linijki.
A teraz otwórz zeszyt i zapisz:
Lekcja
Temat: Wiosna w muzyce.
Cele:
1. Śpiewam piosenkę "Wszystko kwitnie wkoło".
2. Opisuję charakter słuchanych utworów.
Pierwszy dzień wiosny przypisujemy dacie 20.03. Ja uwielbiam wiosnę! Pierwsze promyczki słońca, śpiewające ptaki i picie herbaty na balkonie ;) Dzisiaj nauczymy się piosenki, którą będziecie mogli śpiewać aż do 20.06 (potem mamy lato!). Otwórzcie podręczniki na stronie 98 i odtwórzcie piosenkę. Śledźcie tekst i zastanówcie o czym jest piosenka.
Teraz odtwórzcie utwór jeszcze raz i spóbujcie zaśpiewać refren!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
..
.
.
.
Jak już doskonale wiemy - muzyką można opisać wszystko. Kompozytorzy często swoimi utworami przedstawiają: zwierzęta, pogodę, czy na przykład pory roku. Taka muzyka nazywa się: MUZYKĄ ILUSTRACYJNĄ. Dzisiaj poznamy 2 przykłady przedstawienia wiosny w muzyce klasycznej.
Pierwszy z nich jest najbardziej znany. Jest to Antonio Vivaldi i jego cykl "Cztery pory roku".
My wysłuchamy dzisiaj fragmentu pierwszej części, czyli "Wiosna". Zastanówcie się - gdzie tą wiosnę słychać?
Drugi utwór jest... bardzo interesujący. Dlaczego? Również nazywa się "Wiosna", również pochodzi z cyklu "Cztery pory roku" i również inspiracja pochodzi od Antonio Vivaldiego. Max Richter - słynny kompozytor - napisał w troszkę innym charakterze każdą z części stworzoną przez Vivaldiego. Teraz wysłuchamy części pierwszej - Wiosna. Zastanów się nad różnicami między tym utworem, a pierwszym.
A teraz... Zanim włączysz kolejny utwór - zamknij oczka. Wyobraź sobie, że jesteśmy w lesie i tak naprawdę wszystko jest okej - nic się nie dzieje. Przez dosłownie 60 sekund. Spróbuj zobaczyć to co usłyszysz.
Dzisiejsze zadanie jest dla chętnych, nie będzie złych ocen za jego niewykonanie :)
Wykonaj wiosenny rebus, rozwiązania zapisz w zeszycie, zrób zdjęcie i wyślij na wiwanicka@blekitna.szczecin.pl

Dużo uśmiechu na ten smutny czas!
Pani Wiola
Comments