W rytmie disco
- Wiola Iwanicka
- 15 maj 2020
- 1 minut(y) czytania
W tamtym tygodniu omawialiśmy muzykę znaną jako rock and roll. Czas na kolejny gatunek, który wyznaczył nowe standardy na parkietach.
Lekcja:
Temat: W rytmie disco.
Cele:
1. Charakteryzuję poznane utwory.
2. Rozpoznaję muzykę disco.
Popularność disco świadczyła o potrzebie na istnienie muzyki tanecznej – podbijająca serce publiczności muzyka rockowa, coraz mniej nadawała się do tańca. Była to muzyka funkcjonalna, nadawała się do puszczania z płyt, nie wymagała obecności całego zespołu. Początki muzyki disco są związane z dyskryminowanymi grupami społecznymi; nowojorskie kluby skupiały Amerykanów włoskiego i latynoskiego pochodzenia, oraz czarnoskórych. Z wielkich północnoamerykańskich miast kultura disco rozpowszechniała się na cały świat: na szczególnie podatny grunt trafiła w Europie.
Pierwszy utwór jest utworem polskim. Skup sie na tekście i charakterze utworu. Pomysl czym on się różni od rock and rolla.
W latach 80 popularnośc disco zaczęło powoli spadać, ale nadal ludzie bawili się do niego podczas większych imprez. Posłuchajmy kolejnego utworu - jednego z najsłynniejszych!
Po 1980 popularność muzyki disco zaczęła spadać. Wpływ na spadek popularności miały organizacje zwalczające nowy światowy trend. 12 lipca 1979r. na stadionie miejskim w Chicago miała miejsce tzw. “Noc Zniszczenia Disco – Disco Demolition Night”, kiedy to masowo palono płyty disco, doprowadzając do starć na stadionie. Od roku 1983 muzykę zdominowały już inne gatunki. Disco wyparła nowa fala, a w szczególności jej najlżejsza odmiana, new romantic, a później dużą popularność kosztem tego gatunku zyskała też muzyka punk. Muzyka disco wywarła kluczowy wpływ na powstanie w latach 80. XX wieku gatunku elektronicznej muzyki tanecznej określanego nazwą house.
Na koniec dwa zespoły Earth, Wind, Fire oraz Bee-Gees. Zwróć uwagę na stroje i charakter. Zapraszam Cię do tańca!
Odpocznij!
Ściskam!
Pani Wiola
Comentarios