Polska muzyka współczesna
- Wiola Iwanicka
- 23 mar 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 3 kwi 2020
Witaj w moich skromnych progach!
Zanim przejdziemy do nowego tematu przypomnijmy sobie co robiliśmy ostatnio.
Spójrz na ostatni temat w zeszycie i sprawdź czy pamiętasz wszystkie informacje :)
Otwórz również podręcznik na tekście piosenki "Chodź, pomaluj mój świat" i zaśpiewaj. Obiecuję - w tym momencie również śpiewam, więc nie jesteś sam/a :)
A teraz otwórz ponownie swój zeszyt i zapisz:
Lekcja
Temat: Polska muzyka współczesna.
1. Charakteryzuję muzykę wymienionych kompozytorów.
2. Opisuję charakter wysłuchanych utworów.
Moi drodzy, przypomnijmy sobie nasz ostatni temat, w którym poruszyliśmy temat muzyki przełomu XIX i XX wieku.
Uwaga! Zadanie dla chętnych: Napisz JEDNYM ZDANIEM w zeszycie co to są impresjonizm, ekspresjonizm, futuryzm o którym mówilismy na lekcji.
Na końcu wysłuchaliśmy utworu Krzysztofa Pendereckiego "Tren ofiarom Hiroszimy", który był zapowiedzią kolejnego temu, czyli muzyki współczesnej na świecie. Przypomnijmy sobie ten utwór. Zwróc uwagę na sposób zapisania nut. Pamiętaj, że jest to utwór sonorystyczny (graficzny zapis nutowy, poszukiwanie nowych dźwięków grając nietradycyjnie na instrumentach klasycznych, pokonywanie granic).

Krzysztof Penderecki jest wspaniałym kompozytorem, który rozsławia naszą Polskę na cały świat. Powyższy utwór jest jednym z pierwszych, które napisał. Z czasem zrezygnował z sonoryzmu, a swoją muzyką bardziej nawiązywał do XIX w. Utwory Pendereckiego były często wykorzystywane w muzyce filmowej. Jednym z najsłynniejszych filmów jest Wyspa Tajemnic, w której gra m.in. Leonardo DiCaprio.

Drugim najsłynniejszym kompozytorem był Henryk Mikołaj Górecki.
Podobnie jak Krzysztof Penderecki z początku wpadł w wir muzyki awangardowej. Poszukiwał różnych nieznanych form przekazu, by móc się wyróżnić na tle innych kompozytorów. Z biegem czasu odchodzi od utworów awangardowych, a staje się współtwórcą "Nowej prostoty", czyli stylu polegającego na pisaniu w bardzo przystępny, prosty, ale niebanalny sposób. Wysłuchamy dwóch utworów Góreckiego: pierwszy wykorzystujący znany wszyskim instrument strunowy: klawesyn oraz utwór, który jest podsumowaniem tego jak pisać w stylu Nowej Prostoty. Zastanów się nad różnicami.
Symfonia Piesni Żałosnych składa się z 3 części, w których wyrażona jest tęsknota. W części 1 i 3 jest to tęsknota za dzieckiem, w części 2 za matką. Tekst części drugiej pochodzi z getta. Wyryła je tam góralka, która była tam więźniem.

Ostatnim kompozytorem jest Paweł Mykietyn. Kompozytor, który nigdy nie hamuje swoich emocji pisząc muzykę.
Jego utwory często są agresywne, gwałtowne. Sam jest klarnecistą, który oprócz muzyki uwielbia teatr.
Wysłuchajmy również dwóch utwórów. Zastanów się nad różnicami.
Zadanie na dziś.
1. Napisz krótko (dosłownie dwa, trzy zdania) czym charakteryzuje się muzyka współczesna na przykładzie tych utworów.
Dziękuję za ten spędzony wspólnie czas!
Trzymajcie się ciepło!
Comments