Muzyka źródeł - część 2
- Wiola Iwanicka
- 23 mar 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 25 mar 2020
Uczniowie klasy 5b I 5f - pojawił się problem z tematami. Zacznijcie proszę muzykę źródeł część pierwszą, a drugą zostawcie na przyszły tydzień. Przepraszam was za zamieszanie! Część pierwsza jest w zakładce Blog, kategoria klasa 5. Jeżeli zaczęliście już drugą, to część pierwszą zostawiamy na kolejną lekcję :)
Pozdrawiam!!
Moi kochani!
Witam Was po raz drugi w moich skromnych progach. Na samym początku małe podsumowanie ostatniej lekcji. Mam nadzieję, że każdemu z Was udało się wykonać zadanie z dźwiękami. Stworzyliśmy własną "Miejską grę" bez wychodzenia z domu.
Otwórz zeszyt na ostatnim zadaniu, przypomnij sobie film, który obejrzałeś w ramach naszych ostatnich zajęć i pomyśl: czy łatwo tworzyć muzykę bez instrumentów? W jaki sposób poradzili sobie uczestnicy gry? Nie zapisuj odpowiedzi - tylko się zastanów. Nie przechodź dalej jeżeli nadali nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Witam ponownie! Otwórz w takim razie zeszyt i zapisz temat:
Lekcja
Temat: Muzyka źródeł - kontynuacja.
Cele:
1. Charakteryzuję muzykę afrykańską.
2. Śpiewam piosenkę "Prośba o pomyślny dzień".
3. Charakteryzuję brzmienie poznanych dzisiaj instrumentów.
Na początku otwórz podręcznik na stronie 119 i wysłuchaj piosenki "Prośba o pomyślny dzień".
Włącz ją jeszcze raz, spokojnie - nie śpiewaj jeszcze. Spróbuj powiedzieć razem z nagraniem rytmicznie tekst. Udało się? To próbujmy! Obiecuję Ci - na pewno w tym momencie również śpiewam :)
Cięzko powiedzieć, kiedy muzyka pojawiła się na świecie. Moment ten możemy połączyć wraz z pojawieniem się człowieka rozumnego, czyli homo sapiens. Informacje o tej "epoce muzycznej" czerpiemy z malowideł, które zostały odkryte w jaskiniach na terenie całego świata.

Te powyżej to malowidła naskalne odkryte w jaskiniach na Borneo. Ich wiek szacuje się na 40 tys. lat. Prawdopodobnie przedstawiają taniec.

Powyższe zdjęcie przedstawia wnętrze jaskini Lascaux - najsłynniejszej na całym świecie.
Jednym z pierwszych prehistorycznych instrumentem jest czurynga (eng. Bullroaer). Był kawałek drewienka, do którego przywiązywano sznurek. W czasach prehistorycznych pełnił on funkcję komunikacyjną. Jego dźwięk był w stanie dotrzeć do odległej osady. Przed wysłuchaniem zwróć uwagę na brzmienie i sposób grania.
Czas na flet z kości ptaka, w której wydrążano dziurki. Wsłuchaj się w brzmienie i odgadnij utwór, który był wygrywany przez ten flet :)
Jeżeli nie zgadłeś/aś utworu: musisz poczekać, aż wrócimy do szkoły :)
Muzyka afrykańska mimo upływu lat jest nadal zgodna z tradycjami, które pojawiły się u nich już na początku powstawania muzyki. Swoim brzmeniem jest również zbliżona do pewnego elementu, o który pytanie będzie na końcu lekcji :)
Wysłuchamy i zobaczymy pewien taniec afrykański z "muzyką". Zwróc uwagę na stroje i muzykę. Czego jest tam najwięcej? Melodii czy rytmu?
Teraz przed wysłuchaniem zamknij oczy i wyobraź sobie, że cofamy sie o 40 tys. lat! Wsłuchaj się chwilę w muzykę, po czym otwórz oczy i zanotuj co zobaczyłeś/aś?
Na koniec, na rozluźnienie. Pamiętasz "Si mamma ka"? Poproś kogoś w domu do zabawy i naucz tego, czego uczyliśmy się na lekcji. Przecież to również MUZYKA ŹRÓDEŁ :)
Nie zapomnij również o piosence, którą ćwiczyliśmy ostatnio. Otwórz podręcznik na stronie str. 98.
Zadanie na dziś:
Odpowiedz jednym zdaniem na pytanie (odpowiedź zapisz w zeszycie): Co powstało pierwsze melodia czy rytm? Dlaczego?
Zdjęcie zeszytu z dzisiejszymi zapiskami wyślij na adres wiwanicka@blekitna.szczecin.pl
Masz tydzień :)
Trzymaj się ciepło!
Comments