Jazzująco!
- Wiola Iwanicka
- 14 kwi 2020
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 23 maj 2021
Witam Was serdecznie!
Dzisiaj kontynuacja naszego ostatniego tematu, czyli Jazz. Otwórz zeszyt i zapisz:
Lekcja
Temat: Na jazzowo - kontynuacja.
Cele:
1. Wymieniam poznane dziś okresy stylistyczne jazzu.
2. Charakteryzuję wysłuchane utwory.
W tamtym tygodniu dowiedzieliście się, że jazz wywodzi się z m.in. bluesa. Początków jazzu możemy również upatrywać w ragtime'ach, które wywodzą się z formy tanecznej, charakteryzują się wesołym i tanecznym charakterem. Zwróc uwagę na klimat tego utworu i zastanów się w jakim otoczeniu mógłby być wykonywany.
Na ostatniej lekcji dowiedzieliście się, że wyróżniamy trzy etapy rozwoju muzyki jazzowej. Wyróżniamy również okresy stylistyczne, które pokazują nam jak rozwijała i zmieniała się sama muzyka. Pierwszym okresem stylistyczny jest dixieland (ok.1910 rok). W skład zespołu dixielandowego wchodzi: front line — trąbka (albo kornet), puzon, klarnet oraz sekcja rytmiczna, na którą składają się co najmniej dwa z instrumentów: gitara lub banjo, kontrabas, tuba, fortepian, perkusja. Typowe brzmienie jest uzyskiwane gdy jeden z instrumentów (zazwyczaj trąbka) odtwarza melodię, rozpoznawalną frazę lub jej wariacje, natomiast pozostałe instrumenty front line improwizują na ten sam temat.
Wysłuchaj utworu i pomyśl nad charakterem. Rozpoznaj instrumenty.
Potem pojawia się swing, którego słuchaliśmy w tamtym tygodniu, czyli rok 1930. Po swingu wymieniamy bebop (ok. 1940). W porównaniu z wcześniejszymi stylami muzyki jazzowej, np. swingiem, charakteryzował się dużą swobodą interpretacyjną, improwizacją, bogatą rytmiką, skokowo rozwijaną melodią i przyspieszeniem frazy. Dał początek jazzowi nowoczesnemu. Wysłuchaj utworu i wymień różnice między tymi dwoma utworami.
Do późniejszych okresów stylistycznych przeniesiemy się już w przyszłym tygodniu. :)
Dużo uśmiechu na ten smutny czas!
Pani Wiola
Comments