Instrumenty perkusyjne - część 1
- Wiola Iwanicka
- 27 mar 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 3 kwi 2020
Moi drodzy!
Przypomnijmy sobie ostatnią lekcję. Wykazaliście się niesamowitą znajomością rozwiązywania tajnych rebusów. Gratulacje! Każdy z Was otrzymuje odznakę dla najlepszego agenta!

Zanim zaczniemy naszą lekcję, otwórz podręcznik na stronie 71 i zaśpiewaj piosenkę.
Dzisiaj natomiast zajmiemy się pierwszą grupą instrumentów, które najprawdopodobniej powstały najwcześniej. Tą grupą są instrumenty perkusyjne.
Otwórz teraz zeszyt i zapisz temat:
Lekcja
Temat: Instrumenty perkysjne niemelodyczne.
Cele:
1. Wymieniam najpopularniejsze instrumenty perksyjne niemelodyczne.
2. Opisuję brzmienie instrumentów.
Instrumenty perkusyjne nie zawsze były traktowane jaki instrument muzyczny. W zamierzłych czasach wykorzystywano je do komunikacji między osadami lub do zwoływania mieszkańców na naradę. Instrumenty perkusyjne wykorzystywało się również do wykonywania muzyczki podczas uroczystości plemiennych.
Aktualnie instrumenty perkusyjne dzielimy na MELODYCZNE i NIEMELODYCZNE. Instrumenty perkusyjne melodyczne wydają dźwięk o określonej wysokości, natomiast niemelodyczne wydają dźwięki niemożliwe do określenia konkretnej wysokości.
Dzisiaj zajmiemy się przykładami instrumentów perkusyjnych niemelodycznych.
TAMBURYN

Tamburyn składa się z drewnianej obręczy oraz metalowcyh krążków. Potrząsając nim krążki obijają się o siebie wydając dźwięk.
WERBEL

Na werblu gra się używając drewnianych pałeczek, którymi uderzamy o membranę.
Często traktowany jako część perkusji, bądź instrument solowy.
Wysłuchaj początku utworu Maurice Ravela - Bolero i zwróc uwagę na pierwszy instrument, który rozpoczyna.
BONGOSY

W tym przypadku o membranę uderzamy palcami. Zwróć uwagę na różnicę brzmienia bongosów od tamburyna i werbla. Zapisz w zeszycie swoje przemyślenia.
MARAKASY

Marakasy, nazywane potocznie "grzechotkami". W środku instrumentu są ziarna, które uderzając o siebie tworzą dźwięk. Marakasy trzymamy w obu rękach i potrząsamy w wesołym rytmie :)
Zwróć uwagę na brzmienie i sposób gry.
Na sam koniec niesamowite solo niesamowitego perkusisty!
Dziękuję za poświęcony mi czas.
Do napisania za tydzień!
DUUUUUUUUUUUUUUŻO ZDROWIA!
Zadanie na dzisiaj:
1. Napisz czym charakteryzują się instrumenty perkusyjne niemelodyczne: jak wyglądają, z czego sa zrobione i co jest w nich podobnego.
2. ZADANIE DLA CHĘTNYCH! Spójrz dookoła, zobacz co masz w kuchni lub w swoim pokoju i stwórz z tego swój włąsny instrument perkusyjny niemelodyczny. Do 15.04 wyślij zdjęcie prezentujące Twoje dzieło.
Wszystkie zadania wysyłamy na wiwanicka@blekitna.szczecin.pl
Comments